Chystáte sa urobiť si dlažbu sami, ale nemáte podstatné informácie o tom, ako sa čo robí, ktoré produkty použiť, na čo si dávať pozor a mnohé ďalšie veci s tým spojené, tak je článok práve pre vás!

Pred samotným jadrom článku ešte upozorním, že postup a použité produkty sa môžu pri rôznych majstroch líšiť na základe ich skúseností, ktoré nadobudli počas majstrovania, čiže používajú rôzne „hacky“ a vlastné postupy ušité priamo pre nich. 

Poďme teda na to pekne spolu a od základu!

V prvom rade si treba skontrolovať v akom stave je betónový poter. Ideálny stav je aby bol suchý, vyzretý (vytvrdnutý). Betónový poter treba očistiť od prachu a iných hrubých nečistôt. Nasledujú dilatačné škáry, ktoré by sa mali robiť cca na každých 8 metrov a vždy pri prechodoch miestností ak pokračuje dlažby do druhej časti miestností. Po dôkladnom očistení nasleduje v prípade nerovností zarovnanie nivelačnou hmotou. Tu treba zvoliť poter na základe toho, či sa v domácnosti bude nachádzať podlahové kúrenie na mieste dlažby alebo nie. Ak áno treba určiť nivelačnú hmotu určenú práve na podlahové kúrenie, v opačnom prípade si môžete zvoliť obyčajnú.

Poter máme už nanesení a teraz ho necháme uschnúť. Trvá to zvyčajne 1 – 3 hodiny (záleží od rôznych faktorov).

Základ máme hotový a môžeme sa pustiť do merania. Vymeriame si pravé uhly a nameriame uhlopriečky. Pri výbere dlažby nedbajte len na krásu a nízku cenu, ale aj na kvalitu, aby sa vám nestalo, že len zbytočne premárnite čas čakaním na produkt, ktorý bude nekvalitný, ohnutý… Dlažbu začíname ukladať od pravého uhla celú, aby odrezky (odrazené časti z dlaždice) boli schované pod nábytkom, kvôli vizuálnemu efektu.

Aby nám dlažba držala musíme pod ňu dať lepidlo. Voľba správneho lepidla je tiež dôležitá, aby nenastali poškodenia dlažby. Ak by som si ja mal zvoliť, išiel by som buď do značky Ceresit alebo Murexin. Pri podlahovom kúrení, by bola voľba napríklad flexibilné C2TS1 a pri nepodlahovom iné flexibilné lepidlo. V prípade rozhodnutia o kúpe takéhoto produktu by predajcovia mali vedieť lepšie špecifikovať vlastnosti a použitie.

Správny hustota lepidla by mala byť ani nie riedka ani nie hustá, čiže zlatý stred. Zamiešané lepidlo nanesieme antikorovým hrebeňom ale len toľko, koľko budeme vedieť položiť dlažby.

Všetko meriame vodováhou, aby nám to sedelo!

Po položení nechodíme po obklade aspoň 24 hodín aby lepidlo dôkladne stvrdlo. Keď je všetko v poriadku, vyčistíme škáry, očistíme dlažbu od nečistôt a môžeme začať vypĺňať škáry škárovacou hmotou známou tiež ako fugovačka.

Prajeme vám príjemnú prácu! Tím Nájdi majstra