Chystáte sa v budúcnosti uskutočniť nejaký projekt, avšak máte pocit, že si naň neviete nasporiť? Treba začať úplne od základov a to spraviť si prehľad o tom, kam vaše financie každý mesiac odchádzajú. Ak v tomto nemáte jasno, určite by bolo prospešné to čím skôr zmeniť a pustiť sa do analýzy. Vytvorenie finančného prehľadu pomáha každodenne ľudom ustriehnuť si financie a nemíňať na veci, ktoré nepotrebujú.

Pripravil som si preto pre vás pár krokov, ktorými sa ja sám riadim a pomáhajú mi v sledovaní svojich peňažných tokov.

Zapisovanie príjmov

Prvý krok ako si vytvoriť rozpočet je spísať si všetky príjmy, ktoré mesačne viete dosiahnuť, pričom je dôležité odsledovať si to aspoň za určité obdobie spätne. Určite si to však nenechávajte len tak v pamäti. Najlepší spôsob je si to zapísať. Ja na zapisovanie využívam program MS Excel, ktorý je spoľahlivý, jednoduchý a na základe funkcii mi vie hneď všetko prepočítať.

Spísanie všetkých svojich mesačných výdajov

Pri tvorení rozpočtu je veľmi dôležité vedieť kam vaše peniaze odchádzajú. Pravidelným sledovaným výdavkom zistíte, na ktoré veci ste vynaložili finančné prostriedky úplne zbytočne, bez toho aby ste ich vôbec potrebovali. Tak ako príjmy tak aj výdavky je dobré na začiatku sledovať spätne, a potom v tom pokračovať už priebežne. Samozrejme nemôžeme zabúdať aj na neočakávané výdavky, ktoré môžu nastať, takže je dobre počítať s určitou rezervou.

Vyčíslenie investície

Po zistení príjmov a výdavkov som vyčíslil sumu, ktorú môžem investovať do projektu.

Moje kroky pri vytváraní projektu sú zväčša tie:

  • Prieskumu trhu (zistiť konkurenciu, dostupnosť materiálov, požiadaviek trhu) v prípade, že váš projekt nerobíte len čisto pre seba
  • Dobré je si naplánovať správny začiatok vášho projektu (napr. vybrať mesiac, v ktorom vaše sú vaše výdavky nižšie – menej to pocítite na rozpočte).
  • Prehľad o tom, čo potrebujem a akú cenu pri tom zaplatím.
  • Vypočítanie výšky prvotných nákladov na rozbeh.

Po vytvorení svojho finančného prehľadu si budete vedieť odsledovať svoje financie oveľa lepšie. Určite vám to pomôže aj pri rozhodovaní sa, pri kúpe služieb alebo produktov.

Tím Nájdi majstra